Online Learning

Biola University offers online degree programs and courses built to facilitate student learning in vital and transformative online learning communities.

To determine if you have the necessary computer hardware and software for online classes, please see the basic computer specifications for Canvas.

Biola's high quality accredited online courses ensure that student learning accomplished through the Internet reflects the university's high academic standards — all with the convenience of studying at home anywhere in the world at flexible times that suit your busy schedule.

Are you enrolled at Biola? Register for an Online Course

Online Courses

Summer 2015 (May 26, 2015–Jul 17, 2015)

These are NOT "self-paced" classes. Course work begins promptly on the first day of class so students need to order the required texts well before the class starts. Please check the official Biola course schedule for start and end dates of each class. Textbooks listed are subject to change. You can order your books at: Biola Bookstore.

The last day to enroll in an online or hybrid course is the first day of the class.

Undergraduate Courses
Course Name Code Units Course By / Taught By School Meeting Times
Art Appreciation ARTS 100 3 Kari Dunham Arts & Sciences No
New Testament History & Literature BBST 110 3 Eddie Shepard Talbot No
Theology II BBST 254 3 John McKinley Talbot No
Current Topics: Human Biology BIOS 120 3 Wendy Billock Arts & Sciences No
Management Information Systems BUSN 220 3 David Bourgeois Crowell No
Business Writing & Case Analysis BUSN 301 3 Lari Mobley Crowell No
IRIS: Literature & Film ENGL 220 3 Andrew Mauzey Arts & Sciences No
World Civilizations II HIST 208 3 Evanson Wamagatta Arts & Sciences No
History of the Christian Church HIST 321 3 Evanson Wamagatta Arts & Sciences No
Intermediate Spanish HUFS 201 4 Maria Wilbar Arts & Sciences No
Communicating Values Through TESOL INTE 460 1 Kitty Purgason Cook No
Introduction to Visual Media JOUR 220 3 Tamara Welter Arts & Sciences No
Media Career Readiness JOUR 267 1 Michael Longinow Arts & Sciences No
Early Childhood Curriculum LEDU 356 3 Lorena Vidaurre Education No
School/Family/Community Partnerships in Early Childhood Urban Settings LEDU 357 3 Lorena Vidaurre Education No
IRIS: The Nature of Mathematics MATH 120 3 Matthew Weathers Arts & Sciences No
Music Appreciation MUSC 101 3 Angela Park Arts & Sciences No
Graduate Courses
Course Name Code Units Course By / Taught By School Meeting Times
Communicating Values Through TESOL ISTE 560 1 Kitty Purgason Cook No
Philosophy & Values in Schools & Society SEED 501 3 Tim Stranske Education No
Research in Culture & Intercultural Instruction SEED 524 3 Denise Reid Education No
Writing Literature Reviews SEED 553 2 Christie Curtis Education No
Early Childhood Curriculum SEED 556 3 Lorena Vidaurre Education No
Learning, Motivation, and Student Engagement SEED 572 3 Dennis Eastman Education No
Thesis SEED 599 1 Christie Curtis Education No
Survey of Genesis - Malachi (hybrid class) TTBE 519 3 Ken Way Talbot Sat 5/30 & 7/11, 8am-12pm
Survey of Matthew - Revelation (hybrid class) TTBE 520 3 John Hutchison Talbot Sat May 30 & July 18, 8am-12pm
The Church and Society (hybrid class) TTPT 703 3 Scott Rae Talbot May 30 and July 11 9am-1:00pm

Fall 2015 (Aug 26, 2015–Dec 18, 2015)

These are NOT "self-paced" classes. Course work begins promptly on the first day of the academic period so students need to order the required texts well before the class starts. Textbooks listed are subject to change. You can order your books at: Biola Bookstore.

Click on the course titles below to see a brief description of each course with assignment and textbook information.

Undergraduate Courses
Course Name Code Units Course By / Taught By School Meeting Times
Biblical Interpretation & Spiritual Formation (hybrid class) BBST 103 3 Joanne Jung Talbot T10:30-11:45 am
Theology I BBST 251 3 Lister, Rob Talbot No
Theology II BBST 254 3 John McKinley Talbot No
Methods of Bible Study BBST 320 3 Dave Keehn Talbot No
Gospel of John BBST 342 3 Matt Williams / Shepard, Eddie Talbot TH 1:30-2:45
Integration Seminar: Healthcare Humanities (hybrid class) BBST 465 3 Kathy McReynolds Talbot F 8/28 & 12/11
Seminar in Biology BIOS 130 1-2 Wendy Billock Arts & Sciences No
Management Information Systems BUSN 220 3 Eric Turner Crowell No
Social Media, SEO, & Digital Strategy (hybrid class) BUSN 307 3 Carloyn Kim Crowell M 10:30 am - 12:00 pm
Social Media, SEO, & Digital Strategy (hybrid class) BUSN 307 3 Carloyn Kim Crowell W 7:30-9:20 am
Promotions BUSN 334 3 Lari Mobley Crowell R 12:00-1:15
Promotions BUSN 334 3 Lari Mobley Crowell T 10:30-11:45
Global Business Environment (hybrid class) BUSN 347 3 Steven Rundle Crowell M 12:00-1:15 pm
Methods of Bible Study CEED 320 3 Dave Keehn Talbot No
United States History HIST 108 3 Susan LIm Arts & Sciences No
World Civilizations II HIST 208 3 Mary Ann Lind Arts & Sciences No
Global Health Priorities INCS 430 3 Rick Johnson Cook
Introduction to Convergence JOUR 107 3 Tamara Welter Arts & Sciences M (see format notes)
Convergent Journalism JOUR 303 3 Tamara Welter / Brian Cannon Arts & Sciences W 1:30-2:45 pm
Convergent Journalism JOUR 303 3 Tamara Welter / Brian Cannon Arts & Sciences T 10:30-11:45
Social Media, SEO, & Digital Strategy (hybrid class) JOUR 307 3 Carolyn Kim Arts & Sciences M 10:30 am - 12:00 pm
Social Media, SEO, & Digital Strategy (hybrid class) JOUR 307 3 Carolyn Kim Arts & Sciences W 7:30-9:20 am
Journalism Internship JOUR 440 1-3 Stu Oleson Arts & Sciences No
Journalism Internship JOUR 440 1-3 Michael Longinow / Anna Sinclair Arts & Sciences No
Classroom Management in Early Childhood Settings LEDU 358 3 Lorena Vidaurre Education No
Issues in Special Education LEDU 361 3 Ben Nworie Education No
Behavior & Classroom Management for Students with Special Needs LEDU 364 3 Ben Nworie Education No
Introduction to Autism Spectrum Disorders LEDU 369 3 Robin Longinow Education No
Human Sexuality PSYC 303 3 Gary Strauss Rosemead No
Graduate Courses
Course Name Code Units Course By / Taught By School Meeting Times
Global Health Preparation INCS 530 3 Rick Johnson Cook No
Introduction to Language & Linguistics ISAL 520 3 Michael Lessard-Clouston Cook No
Structure of English ISTE 509 3 John Liang Cook No
Introduction to TESOL ISTE 525 3 Kitty Purgason Cook No
Classroom Research in TESOL ISTE 621 3 Kitty Purgason Cook No
Teaching Second Language Reading ISTE 646 1 John Liang Cook No
Marketing Strategy MBAD 608 3 Lari Mobley Crowell Tuesdays 6:00-9:00 pm
Business Intelligence and Data Analysis MBAD 610 3 David Bourgeois Crowell T 6:00-9:00 pm
Entrepreneurship MBAD 633 3 Lari Mobley Crowell T 6:00-9:00 pm
Philosophy & Values in Schools & Society SEED 501 3 Tim Stranske Education No
Designing Successful Classrooms: Starting Right SEED 518 3 Denise Reid Education
Research in Culture & Intercultural Instruction SEED 524 3 Denise Reid Education No
Reading Process & Approaches SEED 530 3 Melinda Pierson Education No
Diagnosis & Remediation of Reading Difficulties SEED 532 3 Melinda Pierson Education No
Professional Writing SEED 554 3 Christie Curtis / Nicholas Block Education No
Classroom Management in Early Childhood Settings SEED 558 3 Lorena Vidaurre Education No
Issues in Special Education SEED 561 3 Ben Nworie Education No
Behavior & Classroom Management with Special Needs SEED 564 3 Ben Nworie Education No
Introduction to Spiritual Formation for the Educator SEED 570 3 Mike Brimmage Education No
Introduction to Autism Spectrum Disorders SEED 580 3 Robin Longinow Education No
Curriculum Design for Students with Mild/Moderate Disabilities SEED 583 3 Ben Nworie Education No
Student Teaching in Spec Ed I SEED 584/585 12 Ben Nworie / Robin LaBarbera Education No
Clear Credential Candidate SEED 593 3 Beth Staumont Education No
Action Research SEED 594 1 Tim Stranske / Denise Reid Education No
Research Project SEED 598 1 Christie Curtis Education No
Thesis SEED 599 1 Christie Curtis Education No
The Life of Christ & His Teaching Ministry TTBE 732 3 John Hutchison Education No
Beginning Greek I (hybrid class) TTNT 501 2 Gary Manning Talbot 2 Fridays 9:00-10:20am +Final
Introduction to Exegesis TTNT 503 3 Moyer Hubbard Talbot MW 1:30-3:30
Philosophy & Theology of Science TTPH 547 3 Garry DeWeese Talbot November 12-14
The Church and Society (hybrid class) TTPT 703 3 Scott Rae Talbot S 9/5 & 11/7
The Church and Society (hybrid class) TTPT 703 3 Scott Rae Talbot M 3:00-4:15 pm
Theology I TTTH 511 3 Rob Price Talbot No
Theology I TTTH 511_02 3 Rob Price Talbot Sat 9/5 & 11/7 9am-12pm
Theology II TTTH 512 3 Rob Price Talbot T 6:30-7:30
Theology III TTTH 613 3 Mark Saucy Talbot Sat 10/3 & 11/14 8-noon
Theology Seminar: Theology of Work TTTH 771 3 Mark Saucy Talbot S 9/26 & 10/31 8:00am-12:00pm